A A A

Sopot, 6 października 2021 roku, komunikat prasowy UM Sopot

Jesień w już zawitała do naszych ogrodów, parków, miejskich skwerów, klombów i zieleńców. Z drzew nieustannie opadają liście, tworząc przepiękne, różnokolorowe dywany. Radość z eksplozji jesiennych barw, przyćmić może dylemat: grabić liście, czy je zostawić?

Po słonecznym lecie, przyszedł czas porządków i przygotowania do zimy zarówno poszczególnych posesji jak i całego miasta. Dla niektórych jesień jest najbardziej znienawidzoną porą roku, która kojarzy się z nieustannym grabieniem liści. Od kilku ostatnich lat, całkiem słusznie, zadajemy sobie pytanie, czy rzeczywiście jest to niezbędny zabieg pielęgnacyjny?

 - Rozkładające się liście pozwalają na użyźnienie gleby oraz zatrzymanie w niej wilgoci – wyjaśnia Monika Sawicka-Menkina, kierownik działu Dzieleni i Lasów Komunalnych ZDiZ.

 - Ściółka z liści pełni funkcję ochronną wobec dzikiej przyrody. Zapewnia schronienie dla wielu gatunków ptaków, wiewiórek, jeży i owadów. Te ostatnie są ważną częścią światowego ekosystemu. Pozostawiając liście jesienią na grządkach i rabatach, naśladujemy naturalne zjawisko występujące w przyrodzie i jednocześnie stosujemy ekologiczny nawóz. Ważną zaletą niegrabienia liści jesienią jest fakt, że ich warstwa zabezpieczy rośliny przed działaniem mrozu, działając niczym pierzyna na glebę – dodaje Monika Sawicka.

Nie wszędzie w Sopocie grabimy i sprzątamy zalegające liście. Z uwagi na przebywanie owadów, płazów, gadów, niewielkich ptaków i gryzoni, nie usuwamy zalegających jesienią liści:  

  • Park Północny – Część pomiędzy Grand Hotelem a Admirałem – liście będą pozostawiane w skupinach krzewów, na rabatach bylinowych;
  • Park Północny pomiędzy Admirałem a granicą z Gdynią – wygrabiany jest pas szerokości 1-2 m wzdłuż alejek – na całym pozostałym terenie nie grabimy i nie kosimy;
  • Park Południowy – liście będą pozostawiane w skupinach krzewów, na rabatach bylinowych;
  • Park Południowy – w różankach pozostawione do wiosny liście pełnią podwójną rolę: przyrodniczą oraz „termoizolacyjną" – zabezpieczenie róż przed mrozem. Liście są dokładane rokrocznie, na okres zimowy od momentu powstania różanek; 
  • Skwery i zieleńce – podobna zasada jak w parkach tzn. liście będą pozostawiane w skupinach krzewów, na rabatach bylinowych;
  • Las Robiniowy – nie grabimy;
  • Skarpy od ulicy Polnej do granicy z Gdynią - nie grabimy;
  • Pasy zieleni przyulicznej - liście będą pozostawiane w skupinach krzewów, na rabatach bylinowych.

Jeśli jednak nie możemy zrezygnować z grabienia liści, warto zadbać, by nasza ingerencja, była jak najmniej inwazyjna dla środowiska. Warto trzymać się poniższych zasad:

  1. Usuń liście tylko z najbardziej uczęszczanych, centralnych części ogródka. Zgrabione przenieś na tyły domu lub zgarnij pod drzewa, tworząc skupiny i kopczyki.
  2. Pozbądź się tylko części liści, a pozostałe zostaw, niech chronią i użyźniają glebę.