A A A

KOMUNIKAT PRASOWY

Sopot, 14 grudnia 2020 r.

BIP/0530/525/20/AK


Od nowego roku sopocianie będą segregować odpadki kuchenne


Od 1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy rządowej ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach, które wprowadzają obowiązek selektywnej zbiórki kolejnej grupy odpadów, tzw. bio. Są to po prostu resztki posiłków i to, co powstaje przy ich przygotowywaniu w naszych domach.

By zapewnić prawidłową zbiórkę bioodpadów, do każdej altany śmietnikowej w Sopocie dostarczone zostaną brązowe pojemniki na kuchenne odpadki organiczne. Do pojemnika wrzucamy: warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, resztki jedzenia, ale – co bardzo ważne – bez mięsa, kości i tłuszczów! Do brązowego pojemnika można też wyrzucić zużyte ręczniki papierowe.

Odpady bio mogą być wyrzucane luzem, w torbach papierowych lub w specjalnych biokompostowalnych workach. Ważne, by nie używać innych worków, np. plastikowych. W nich odpady gniją i wtedy powstają nieprzyjemne zapachy. Poza tym za zagospodarowanie odpadów wyrzucanych w folii będziemy musieli więcej zapłacić.

W workach biokompostowalnych nie zachodzą procesy gnilne, a jedynie odparowanie wody, która znajduje się w resztkach roślinnych. Wyrzucanie odpadów luzem może wymagać częstszego mycia pojemników, za którą to usługę trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

– Wprowadzenie nowej funkcji bio wpisuje się w filozofię zero waste – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Zgodnie z tą zasadą produkujemy jak najmniej odpadów, a tym samym jak najmniej zanieczyszczamy środowisko. Frakcja bio idealnie nadaje się do ponownego zagospodarowania. Dzięki temu mamy potrójne korzyści: ekologiczne – bo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za planetę, na której żyjemy, edukacyjne – bo uczymy się, że coś, co jest odpadem również może stać się produktem do ponownego wykorzystania i przede wszystkim ekonomiczne, bowiem segregowanie odpadów biodegradowalnych zmniejsza nam koszty funkcjonowania systemu. Warto dodać, że zgodnie z prawem lokalnym właściciele domków jednorodzinnych, którzy mają kompostowniki, mogą obniżyć opłaty za odpady komunalne o 2 zł – dodaje wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Mieszkańcy zrzeszeni w spółdzielniach mieszkaniowych mogą swój darmowy ekologiczny pakiet (koszyk, biodegradowalne worki, słownik poprawnej segregacji i poradnik Sopot naturalnie) odbierać w siedzibie swojej SM. Reszta sopocian, by otrzymać taki pakiet, powinna zgłosić się do Zakładu Oczyszczania Miasta. Na stronie ZOM (zom.sopot.pl), w zakładce Czas na bio, znajdują się wszystkie informacje o zasadach segregacji odpadów kuchennych.

   

Fot. Jurek Bartkowski, Fotobank.Pl/UMS


Więcej informacji: Elżbieta Turowiecka, naczelnik Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu, tel. 58 52 13 787, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam
Urząd Miasta Sopotu
Anetta Konopacka
Główny specjalista
tel. (+48) 58 52 13 633, kom. 666 011 284
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej
ul. Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot
www.sopot.pl