A A A

Komunikat Prasowy Biura Promocji i Komunikacji Społecznej

Sopot, 29 października 2020 r.
BIP/0530/452/20/AK

Nadal działa ekspresowe wsparcie z sopockiego MOPS

Osoby, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji, np. straciły pracę czy mają problem z zatrudnieniem, mogą liczyć na ekspresowe wsparcie z sopockiego MOPS. Przypominamy, że już w kwietniu uruchomiona została uproszczona procedura przyznawania zasiłku i nadal można z niego skorzystać.

Dziś zgłoszenie, jutro wypłata – tak można w skrócie określić system ekspresowej pomocy wprowadzonej przez sopocki MOPS w związku z pandemią.
– Niestety niecodzienny epidemiczny stan,
w którym wszyscy teraz jesteśmy, przedłuża się. W wielu przypadkach mogło to spowodować, że nawet radzący sobie do tej pory mieszkańcy miasta nagle znaleźli się pod ścianą i nie są w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb życiowych, na przykład z powodu utraty pracy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – W trosce o te osoby już wiosną przekazaliśmy z budżetu miasta 400 tys. zł na dodatkowe wsparcie. Jeśli będzie taka potrzeba, przekażemy kolejne środki. Procedura otrzymania zasiłku jest prosta i szybka. W tym trudnym czasie nie wstydźmy się zwrócić się z prośbą o pomoc.

Aby otrzymać zasiłek, wystarczy zadzwonić do MOPS, pod numer tel. 58 551 17 10.

– Pomoc realizowana jest zaraz po otrzymaniu zgłoszenia – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego telefonicznie i bazuje na oświadczeniach złożonych przez osoby, które zgłoszą potrzebę wsparcia.
Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a pomoc udzielana jest według potrzeb i sytuacji danej osoby czy rodziny.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej obowiązuje kryterium dochodowe, które należy spełnić, aby otrzymać zasiłek z pomocy społecznej. O zasiłek celowy mogą ubiegać się osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji i nie przekraczają kryterium dochodowego wynoszącego 528 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 701 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku osób, które utraciły dochód w ostatnim czasie, nie jest on wliczany do kryterium dochodowego! Osoby, które przekraczają kryterium dochodowe, mogą natomiast wnioskować o zasiłek celowy specjalny.
Oprócz pomocy finansowej każda osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji, może liczyć na przykład na paczki żywnościowe,
a także wsparcie psychologiczne oraz pomoc prawną.


Jeżeli potrzebujesz wsparcia, zadzwoń lub napisz do sopockiego MOPS, tel. 58 551 17 10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Więcej informacji:
Agnieszka Niedałtowska, specjalista ds. komunikacji zewnętrznej MOPS Sopot, tel. 609 680 697


Pozdrawiam
Urząd Miasta Sopotu
Anetta Konopacka
Główny specjalista
tel. (+48) 58 52 13 633, kom. 666 011 284
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej
ul. Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot
www.sopot.pl