• Info 1
  Info 1

  Info 1

 • Info 2
  Info 2

  Info2

 • Info 3
  Info 3

  Info 3

 • Info 4
  Info 4

  Info 4

Spółdzielnia laureatem konkursu dla pracodawców

Nasza Spółdzielnia wystartowała w XXV Edycji Konkursu "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". Zajęliśmy III miejsce.

Przegląd kominiarski

Przylesie z lotu ptaka

Nasze osiedle widziane z lotu ptaka, w dodatku w scenerii zimowej...

 

Osiedle Przylesie w Sopocie

Podziękowania

W imieniu Mieszkańców, Zarządu i Pracowników SM Przylesie składam Członkom Rady Nadzorczej kadencji 2015 - 2018r. Serdeczne Podziękowania za merytoryczną pracę wykonaną dla osiedla i poświęcony prywatny czas. 
Liczymy, że będziecie Państwo nadal wykorzystywać posiadane doświadczenie i wspierać działania Spółdzielni i nowej Rady Nadzorczej wybranej na kadencję
2018 - 2021r.

Serdecznie Dziękujemy


Piotr Kurdziel
Prezes Zarządu
Spółdzielni Mieszkaniowej "Przylesie" Sopot

Spółdzielnia Przylesie na Twoim smartfonie!

Jako jedna z pierwszych spółdzielni w Polsce postanowiliśmy wyjść naprzeciw wszystkim tym, którzy nie wyobrażają sobie życia bez tak praktycznego narzędzia jakim jest smartfon. Miło nam poinformować, że Spółdzielnia Przylesie od kwietnia 2018 roku zacznie korzystać z aplikacji  Vizum na smartfony z systemem Android.

Vizum to aplikacja, za pomocą której informujemy mieszkańców o wszystkich ważnych wydarzeniach z życia Osiedla i Spółdzielni. Przekazujemy w niej informacje o sprawach istotnych dla każdego mieszkańca, takich jak: awarie, przeglądy, remonty, zdarzenia nadzwyczajne, itp.

Wszyscy jesteśmy zabiegani i bardzo zajęci. Natłok informacji, które codziennie do nas docierają powoduje, ze wiele ważnych spraw umyka naszej uwadze. Dzięki aplikacji wszystko co ważne dostępne będzie na Państwa telefonach. W każdym momencie będzie można przeczytać komunikat lub sprawdzić ważne terminy.
Aplikacja Vizum dostępna jest bezpłatnie w sklepie Google Play. Zachęcamy do pobrania!


Pobierz w sklepie Play

  

 

Nie sponsoruj żebraków - szkodzisz wszystkim

Święto ulicy - 23 Marca


Aktualna nazwa naszej ulicy upamiętnia uchwalenie w dniu 23 marca 2007r.

Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej.

23 marca o godz. 12.00-tej przed wejściem do osiedlowego sklepu Fresh Market zaprosiliśmy na degustację pikantnego gulaszu węgierskiego.
Po południu Pan Marek Sperski w interesujący sposób przedstawił historię ulicy 23 Marca.
Zastanawialiśmy się również czym tradycyjna kuchnia polska mogłaby zadziwić Węgrów.
W związku z tym, Pani Anna Włodarczyk - autorka książki kulinarnej "Retro kuchnia" przygotowała smakowity forszmak śledziowy.
W kuluarach spotkania dyskutowano o najnowszych planach remontowych i inwestycyjnych na Przylesiu. Odbył się też quiz na temat znajomości Węgier.
Otrzymaliśmy również informację będącą odpowiedzią na nasz list informujący o naszych obchodach Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej od Konsula Honorowego Węgier w Bydgoszczy Pana Marka Andrzeja Pietrzaka.

"Szanowny Panie Prezesie,
Bardzo dziękuję za informację. Cieszę się że takie wydarzenie jak Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest również obchodzone w Trójmieście. W Bydgoszczy tradycyjnie poza tym dniem który obchodziliśmy 23 marca udało się oznaczyć wiele miejsc które są "węgierskie". W grudniu 2017 odsłoniliśmy pomnik flisaka Czakiego który nawiązuje do projektanta Kanału Bydgoskiego

https://www.youtube.com/watch?v=rYEs1tUIQJI,

http://projektpejzaz.pl/281-ferenc-flori-an-cs-aky-wegierski-wklad-w-rozwoj-bydgoszczy

o czym jest również w mojej książce".

Następne święto ulicy 23 Marca już z rok.

INFORMACJA

     

SM Przylesie informuje, że w wyniku konkursu ofert wybrano: BMC INVEST SP Z O O 7 SPÓŁKA KOMANDYTOWA, ul. Minerwy 11, 80-299 Gdańsk której zostanie sprzedane prawo użytkowania wieczystego nieruchomości obejmującej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym 11/17, o powierzchni 5016 m2, położonej w Sopocie przy ul. 23 marca 79 B (stara kotłownia).

Poniżej uchwała Rady Nadzorczej SM Przylesie nr 22/2017 z 20.06.2017r.

Dokument w formacie PDF

Zmiana nazwy ulicy 23 Marca

Mamy już potwierdzoną oficjalnie informację, że nasza ulica 23 Marca zmieniła nazwę na nową "23 MARCA". Nazwa symbolizuje aktualnie święto, ustanowienie w dniu 23 marca 2007r., Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej.

Święto to zostało uchwalone przez sejmy obu państw i obchodzone jest od tamtej pory co roku 23 marca i w Polsce i na Węgrzech. Tym sposobem geneza nazwy ulicy przestała być kontrowersyjna. Uniknęliśmy poniesienia zbędnych kosztów organizacyjnych i finansowych.
Podziękowania należą się wszystkim Mieszkańcom i sympatykom Przylesia, zaangażowanym w starania o takie rozwiązanie.

 

Pozostaje teraz każdego roku obchodzić na Przylesiu dzień 23 marca czerwonym wytrawnym Egri Bikaver lub jak kto woli, białym słodkim Tokaj Aszu.

W dniu 23 marca 2018r. na Przylesiu planujemy po raz pierwszy zorganizować obchody Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej.
A może wykorzystać pomysł obsadzenia południowych szczytów budynków szczepami winnymi pochodzącymi z Węgier?

Piotr Kurdziel
Prezes Zarządu
Spółdzielni Mieszkaniowej "Przylesie"

Akceptacja projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu starej kotłowni

   
Zarząd Spółdzielni informuję o zakwalifikowaniu naszej Spółdzielni Przylesie do realizacji ogłoszonego przez NFOŚiGW w Warszawie programu "Głębokiej termomodernizacji 9 budynków wielorodzinnych SM Przylesie położonych w Sopocie przy ul 23 Marca".
W związku z tym, w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych na pokrycie kosztów prac nie objętych programem termomodernizacji do sprzedaży drogą uchwały WZCz członków SM Przylesie przeznaczony został grunt pod obecną starą kotłownią. Urząd Miasta Sopotu na wniosek Rady Nadzorczej i Zarządu SM Przylesie przygotował projekt zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu starej kotłowni przy ul. 23 Marca 79B.

Projekt planu uwzględnia wszystkie nasze postulaty i pozwala na zoptymalizowanie uzyskanych środków ze sprzedaży terenu w odniesieniu do oczekiwań.
W załączeniu skany:

 1. projekt zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla starej kotłowni
 2. pismo Wydziału Urbanistyki i Architektury UM Sopot z 27 listopada 2017r
 3. pismo do Mieszkańców SM Przylesie

BUDŻET OBYWATELSKI 2018 r

Jeszcze do 2 października można wybrać i zagłosować na wybrane projekty zgłoszone w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego dla Sopotu.
W tym roku Przylesie zgłosiło chęć budowy dwóch nowych placów zabaw na osiedlu.

Bardzo prosimy o poparcie tego cennej dla osiedla inicjatywy i oddanie na nią głosu. Głosować można elektronicznie - również w wersji papierowej w siedzibie SM Przylesie.
 
Nasz pomysł placów zabaw znajduje się jako pierwszy na liście projektów lokalnych w okręgu "Sopot Górny" pod nazwą:

 1. Wyposażenie placów zabaw przy budynkach 23 Marca 91 B i 91 C


Jak można znaleźć szczegóły dotyczące naszego wniosku - https://sopot.budzet-obywatelski.org/projekt/787
Można wybrać do 5 włącznie projektów lokalnych i ogólnomiejskich.
 
Więcej informacji o "BO" - https://sopot.budzet-obywatelski.org/

Pozdrawiam
  
Piotr Kurdziel
Prezes Zarządu SM Przylesie

Ulica 23 Marca

   Radni Miasta Sopotu w dniu 31 lipca br. zgodnie z obowiązującą od kwietnia 2017 roku ustawą dekomunizacyjną podjęli uchwałę dotyczącą nazwy jednej z sopockich ulic 23 Marca. Dzień ten upamiętniał wyzwolenie Sopotu spod niemieckiej okupacji przez Armię Czerwoną.  Nazwę pozostawiono, ale podjęto uchwałę, aby 23 Marca było dniem na cześć Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to ustanowione zostało z inicjatywy nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku.

W najbliższym czasie uchwała trafi do wojewody, który ostatecznie podejmie decyzję.

Mieszkańców i sympatyków 23 Marca prosimy o aktywny udział i wyrażenie opinii  w ankiecie znajdującej się w artykule poniżej:

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Radni-Sopotu-zmienili-nazwe-ulicy-Z-23-Marca-na-23-Marca-n115194.html

Spór o nazwę ulicy 23 Marca

Kolejna propozycja zmiany nazwy ulicy 23 Marca.                             
W skrzynkach pocztowych Przylesia za pośrednictwem Poczty Polskiej rozdystrybuowano ulotkę sygnowaną przez PIS, a dotyczącą propozycji zmiany nazwy ulicy 23 Marca na Rotmistrza Pileckiego.

Temat ten był już w 2016 r. przedmiotem sondażu. Na jednym ze spotkań padła popierana przez wszystkich zebranych propozycja pozostawienia obecnej nazwy ulicy, ale dotyczyć miałaby ona ustanowienia 23 marca 2007r  Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to zostało uchwalone przez sejmy obu państw i obchodzone jest od tamtej pory co roku i w Polsce, i na Węgrzech. Prezydentem Polski był wówczas Śp. Lech Kaczyński.

Tym sposobem nazwa ulicy przestałaby być kontrowersyjna, jednocześnie uniknęlibyśmy poniesienia dużych kosztów organizacyjnych i finansowych.Zdaniem mieszkańców, zamiast wydawać publiczne pieniądze na np. zmiany dokumentów wystarczy przeprowadzić akcję informacyjną. Dla większości nazwa ul. 23 Marca nie kojarzy się z żadnym faktem historycznym. Stała się nazwą własną, częściej myloną z pierwszym dniem wiosny.Teraz decyzja dotyczącą zmiany nazwy ulicy należy do Rady Miasta Sopotu. Przewodniczący Rady Miasta zasugerował przeprowadzenie referendum wśród Mieszkańców.Polak, Węgier - dwa bratanki! „Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” głosi popularne polskie przysłowie, które ma swój odpowiednik również w języku węgierskim: „Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”. Pierwotnie brzmiało ono „Węgier, Polak dwa bratanki – i do konia, i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”, a jego historia sięga XVIII wieku.
Źródło: http://www.rmf.fm/magazyn/news,8442,polak-wegier-dwa-bratanki-23-marca-obchodzimy-dzien-przyjazni-polsko-wegierskiej.html

Problem zmiany ulicy 23 marca poruszany był już wcześniej w Superstacji:

http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2017-01-30/nie-chca-smolenska-wola-sowietow-spor-o-nazwe-sopockiej-ulicy/

źródło: www.superstacja.tv

Nowy numer Gazety SM Przylesie

Projekt "Prosument dla Pomorza"

Spółdzielnia SM Przylesie na podstawie umowy nr WFOŚ/PD/76/2015/PROSUMENT zrealizowała zadanie: "Prosument dla Pomorza - zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie w Sopocie".

W ramach tej umowy na dachach XI kondygnacyjnych budynków mieszkalnych, powstało 9 niezależnych instalacji. Zamontowano łącznie 542 panele fotowoltaiczne o sumarycznej mocy 137,5 KWp (7 * po 14,7 KWp oraz 2 * po 17,3 KWp).

Wytworzona przez naszą elektrownię słoneczną w okresie rocznym energia elektryczna odpowiadać będzie jej zużyciu przez Spółdzielnię Przylesie. Efekt ekologiczny montażu to spadek emisji CO2 o ponad 100,46 Mg CO2/rok.

 • koszt kwalifikowany zadania wyniósł: 824.725,00 PLN
 • dotacja w kwocie 329.888,00 zł udzielona została ze środków udostępnionych w ramach Programu Priorytetowego Prosument Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn.:"Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Część 4c) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (w PLN);
 • na sfinansowanie pozostałej części zadania udzielona została pożyczka w kwocie 494.837,00 zł

Finansowanie inwestycji w formie pożyczki na całość przedsięwzięcia i 40% dotacji przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Adres: Rybaki Górne 8, Gdańsk

Telefon: 58 301 91 92

www.wfos.gdansk.pl

A A A

INWENTARYZACJA WODY i CO w I półroczu 2009 r.


Pobierz plik w formacie PDF

Ostatnio dodane

Wiadomości z Biblioteki

Postanowiliśmy stworzyć na stronie Spółdzielni nowe miejsce, gdzie publikowane będą wiadomości z Naszej osiedlowej Biblioteki.

Zapraszamy na prelekcję Marka Sperskiego o historii ulicy 23 Marca:


Strona Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie